TUITION IS BROKEN DOWN BY ACTUAL TIME IN THE CLASSROOM, VERSUS THE NUMBER OF CLASSES TAKEN PER WEEK.



ADD THE AMOUNT OF TIME CLASSES TOTAL TO FIND THE CORRECT PRICE.

​30 MINS OF CLASS PER WEEK = $30 A MONTH

45 MINS OF CLASS PER WEEK = $40 A MONTH

1 HOUR OF CLASS PER WEEK = $50 A MONTH

1.25 HOURS OF CLASS PER WEEK = $60 A MONTH

1.5 HOURS OF CLASS PER WEEK = $70 A MONTH

1.75 HOURS OF CLASS PER WEEK = $80 A MONTH

2 HOURS OF CLASS PER WEEK = $90 A MONTH

2.25 HOURS OF CLASS PER WEEK = $100 A MONTH

2.5 HOURS OF CLASS PER WEEK = $110 A MONTH

2.75 HOURS OF CLASS PER WEEK = $120 A MONTH

3 HOURS OF CLASS PER WEEK = $125 A MONTH

3.25 HOURS OF CLASS PER WEEK = $135 A MONTH

3.5 HOURS OF CLASS PER WEEK = $140 A MONTH

3.75 HOURS OF CLASS PER WEEK = $150 A MONTH

4 HOURS OF CLASS PER WEEK = $155 A MONTH

4.25 HOURS PER WEEK = $165 A MONTH

4.5 HOURS PER WEEK = $170 A MONTH

4.75 HOURS PER WEEK = $175 A MONTH

5 HOURS PER WEEK = $180 A MONTH

5.25 HOURS PER WEEK = $185 A MONTH

5.5 HOURS PER WEEK = $190 A MONTH

5.75 HOURS PER WEEK = $195 A MONTH

6 HOURS PER WEEK = $200 A MONTH

6.25 HOURS PER WEEK = $205 A MONTH

6.5 HOURS PER WEEK = $210 A MONTH

6.75 HOURS PER WEEK = $215 A MONTH

7 HOURS PER WEEK = $220 A MONTH

ALL ADDITIONAL HOURS/CLASSES ARE "FREE"